Aktualności › W czym pacjentowi z przewlekłą niewydolnością oddechową pomoże psycholog? Infolinia dla pacjentów oraz ich bliskich

Osoby z niewydolnością oddechową – zarówno na początku drogi z chorobą, jak i w stadium, w którym respiratoterapia jest niezbędna do życia mogą korzystać z dedykowanej infolinii. Bezpłatne wsparcie i konsultacje oferują na niej pulmonolodzy oraz psycholog zarówno pacjentom, jak i ich bliskim. Infolinia, której inicjatorem jest Stowarzyszenie pacjentów na rzecz wentylacji domowej JEDNYM TCHEM! działa już od listopada. O tym, dlaczego warto z niej skorzystać, mówi psycholog Dorota Dąbrowska.

W wielu przypadkach, pomimo starań bliscy pacjenta nie są w stanie odpowiedzieć na wszystkie jego potrzeby związane ze sferą psychiczną i emocjonalną. Z kolei wielu opiekunów ukrywa przed chorym swój stan emocjonalny nie chcąc obarczać go dodatkowym obciążeniem. – Z pewnością nie należy ignorować przeżywanych emocji – ponieważ one nie znikają, tylko po cichu nadal pracują i kumulują się – mówi psycholog Dorota Dąbrowska.-  Rozmowa z psychologiem stwarza przestrzeń do tego, aby ktoś popatrzył na nas z zewnątrz – bez oceniania. Psycholog pozwala zrozumieć siebie, emocje przeżywane w trudnych chwilach i pomóc sobie z nimi radzić.

Chorzy z przewlekłą niewydolnością oddechową, którzy skorzystają z pomocy psychologa poprzez infolinię m.in. poznają metody i ćwiczenia oddechowe, które nie tylko pomogą się odprężyć i zmniejszać poziom stresu, ale także mogą wspierać regularną rehabilitację. Omówienie trudnej dla pacjenta kwestii z osobą całkiem z zewnątrz, umożliwi spojrzenie na daną sytuację z innej perspektywy, nabrać do niej dystansu, co pozwali lepiej sobie z nią radzić. Niekiedy pacjenci chcą po prostu porozmawiać o ich sytuacji i już sama taka rozmowa działa na nich terapeutycznie.

Dla osób z przewlekłymi chorobami płuc, które na co dzień borykają się z dusznościami i świadomością postępującej choroby możliwość specjalistycznego wsparcia jest bardzo istotna, ponieważ często czują się zmęczeni chorobą. – Nieuleczalna choroba jest sytuacją kryzysową. Trud, jaki niesie zderzenie ze wszystkim, co wraz z diagnozą przychodzi, spoczywa na barkach chorego, ale także na jego rodzinie – wyjaśnia Dorota Dąbrowska. Sytuacja osób z przewlekłą niewydolnością oddechową jest ciężka zwłaszcza w dobie epidemii COVID-19, ponieważ oprócz świadomości choroby przewlekłej dochodzi strach przed zakażeniem groźnym dla ich życia wirusem. Z tego powodu chorzy wielokrotnie izolują się w domach, nawet przed swoimi bliskimi. Ciągły stres i strach wpływają negatywnie na stan psychiczny i fizyczny pacjenta mogąc doprowadzić do jego znaczącego pogorszenia. O zdrowie i życie swoich bliskich martwią się także opiekunowie chorego, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność i sami wielokrotnie zmagają się z pogorszonym stanem psychicznym. Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, w której opiekunowie osób przewlekle chorych obwiniają się za myśli i emocje, które odczuwają do osoby chorej. Muszą jednak pamiętać o tym, że to normalne, że takie reakcje się pojawiają. Mają prawo je odczuwać, a także je wyrażać – w czym pomocne jest wsparcie psychologa.

 

Z pomocy psychologa w ramach infolinii zainicjowanej przez Stowarzyszenie JEDNYM TCHEM! można korzystać w każdą środę w godzinach 15-17. Dyżury pulmonologa odbywają się w każdy wtorek w godzinach 15-17. Zachęcamy pacjentów, którzy chcą uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące przewlekłej niewydolności oddechowej, wentylacji mechanicznej oraz  uzyskać wsparcie i motywacje w walce z chorobą do kontaktu z Naszymi ekspertami. Warto również  śledzić działania Naszego stowarzyszenia na facebooku JEDNYM TCHEM – wentylacja domowa oraz na stronie internetowej stowarzyszenia – www.jednymtchem.pl.