Aktualności › Szczepienia COVID-19 dla pacjentów m.in. po naszej interwencji

Stowarzyszenie Pacjentów na rzecz Wentylacji Domowej Jednym Tchem! zwróciło się do Pana Ministra z prośbą o wpisanie osób korzystających ze wspomagania oddechu w leczeniu domowym i ich bliskich, do grup priorytetowych w dostępie do szczepień przeciw COVID-19. Prośbę skierowaliśmy do Pana Ministra ze względu na bardzo wysokie ryzyko powikłań oraz zgonów związanych z zachorowaniem na koronawirusa wśród pacjentów z niewydolnością oddechową.

W ubiegłym tygodniu rząd poinformował o zmianie kolejności szczepień, która została ustalona w Narodowym Programie Szczepień. Zgodnie z nowymi zasadami w etapie I mogą szczepić się osoby urodzone po 1961 r., które są w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej, są dializowane, mają nowotwór lub po przeszczepieniu.

W etapie pierwszym mogą być szczepione również niektóre osoby poniżej 60 lat, ale z chorobami przewlekłymi. Lista chorób współistniejących obejmuje m.in: choroby płuc, POChP, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, astmę oskrzelową. Pacjenci, u których występują te choroby przewlekłe, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

Zapraszamy do zapoznania się do treści listu wysłanego przez Stowarzyszenie: LIST